ČASTÉ DOTAZY

Na této stránce postupně shromažïujeme nejčastější dotazy, týkající se oblastí, kterými se naše stránky zabývají.

Pokud zde nenajdete odpověï na Vaši otázku, prosím, napište nám.

PŘEDENÍ
OBCHOD
MATERIÁLY
BARVENÍ
PLSTĚNÍ
OSTATNÍ

 

PŘEDENÍ

1. Příze, kterou předu, je tvrdá, má snahu tvořit očka, je moc zkroucená. Co s tím?

Příze je příliš pevně stáčená. Došlo k tomu proto, že jsme měli velkou rychlost otáček a pomalé vtahování příze do vřetena, což je ovlivňováno jednak rychlostí šlapání, jednak převodem mezi cívkou (příp. vřetánkem) a kolem. U kolovratu, který umožňuje více převodů, zkusíme změnit převod na takový, kde je menší rozdíl mezi průměrem hlavice cívky a kladkou (u dvojitého napínání). Zpomalit rychlost vtahování pomůže také napnutí vlasce u skotského napínání nebo přitažení brzdění vřetene u irského napínání.
Abych zamezila příliš rychlým otáčkám, osvědčilo se mi navléknout gumičku na osu vřetene a fixovat ji za očko na kolovratu. Gumička trochu otáčky brzdila. ale nebránila předení. Také jsem zjistila, že pokud na začátku předení zapomenu prostřídat háčky na křídle vřetena a příze se na cívku navíjí delší dobu na jednom místě, je návin měkký a nepevný, příze se tak přestává vtahovat do vřetene a začne se překrucovat.

U některých starších kolovrátků zjistíte, že rychlost vtahování ovlivňují i další okolnosti. Například jak pevně je kolovrat sešroubován – po nějaké době používání se dřevěné spoje uvolňují a vtahování se zpomaluje. Stejně tak může mít vliv i úhel, pod kterým je ukotveno vřeteno v držadlech (panně). Je třeba také občas zkontrolovat napětí poháněcího řemínku, pokud je z provazu, používáním se vytahuje, snižuje se napětí mezi hnacím kolem a vřetenem a vtahování se zpomalí.

2. Příze není pevná, je moc měkká, snadno se trhá, nemá dostatečný zákrut

Jde o opačnou situaci než v předchozím případě. Pohlídáme si, aby vlákno bylo do vřetena vtaženo teprve až se dostatečně zkroutí, můžeme také zmenšit napětí dvojitého pohonu nebo napnutí brzdícího vlasce u skotského napínání.

3. Kolovrátek pracuje ztěžka, vtahování příze je nestejnoměrné

Kolovrat někdy může bez zjevné příčiny stávkovat, proto je třeba ho občas seřídit - promazat olejem /vhodný je např. ten na šicí stroje/ místa, která se prací namáhají, dotáhnout desku, aby bylo správné napětí hnací šňůry, dotáhnout pružinu či brzdící lanko /řemínek/, pokud používáme skotské nebo irské napínání. Po každém předení je vhodné uvolnit hnací řemen, aby se zbytečně nevytahoval.

Někdy při problémech při předení pomůže namazat převody kolovratu, někdy pomůže povolit a znovu dotáhnout svorníky, kterými je kolovrat sešroubován.

OBCHOD

1. Líbí se mi nabízená příze, ale máte ji v prodeji málo. Mohu si přiobjednat další množství?

Příze jsou ručně předené a barvené a jsou proto vždy k dispozici jen v množství, uvedeném v nabídce. Pokud se vám líbí určitá barva nebo barevná kombinace, je možné domluvit se na zakázkovém předení a barvení. Počítejte ale s tím, že vyrobit naprosto totožnou přízi je téměř nemožné, pokusíme se ale vaší představě co nejvíce přiblížit. Při barvení na zakázku je třeba vždy objednat dostatečné množství (i s případnou rezervou), protože vytvoření téhož odstínu nelze zaručit.

2. Jaký je rozdíl mezi jednopramennou a vícepramennou přízí?

Jednoduchá příze je tvořena jediným vláknem. Může mít buï víceméně stejnou tloušku (ačkoli při ručním předení bude vždycky trochu         proměnlivá) nebo může být upředena s výrazně proměnlivou tlouškou (tzv. thin and thick efekt), případně doplněná nopky a podobnými efekty. Dvou nebo vícepramenná příze je tvořena seskaním několika upředených vláken. Bývá proto silnější než příze jednoduchá, podle typu předení a skaní může být také nadýchanější než příze jednoduchá. Z hlediska použití mezi nimi není zásadní rozdíl, jde spíš o vzhled, který zákazník preferuje.

3. Kolik příze budu potřebovat na svetr? Jak to odhadnu?

Tradičně se používá pro odhad potřebná váha příze (případně počet klubíček). U ručně předených přízí z hodně jemného merina je však třeba vzít v úvahu, že jsou velmi lehoučké, váha proto nemusí být přesným indikátorem. Vhodnější je orientovat se podle délky návinu příze. Na svetr (výška postavy 180 cm) je obvykle třeba cca 1000-1200 metrů příze, při pletení na jehlicích 3,5. Pokud si nejste jistí, kontaktujte prodejce o radu.

MATERIÁLY

 1. Jak zabránit zničení vlněné příze při praní?

Přízi nebo pletený výrobek ponoříme do teplé (ale na horké!) vody s trochou šampónu nebo pracího prostředku na vlnu. Chvíli necháme odmočit, jemně promačkáme (nemnout) a vodu slijeme. Prací prostředek odstraním opět velmi šetrným vymácháním ve vodě stejné teploty, jakou jsme použili pro praní. Vlhký výrobek nebo přízi zavineme do ručníku a odstraníme tak přebytečnou vodu. Sušíme volně rozložené a v případě pleteniny srovnané do požadovaného tvaru. Nikdy nepereme v horké vodě, nemneme a neždímáme!

2. Jak odstranit vůni hedvábí

Přírodní hedvábí má charakteristickou vůni, která je některým lidem velmi nepříjemná. Vůni nelze úplně odstranit, je to charakteristická vlastnost hedvábí, intenzivnější u hrubšího, tzv. buretového hedvábí, méně intenzivní u dražších druhů hedvábí, nikdy ale stoprocentně nemizí. Vůně je intenzivnější, když je příze vlhká.

3. Jak poznat pravou vlnu

Přírodní vlna je prakticky nehořlavá. Pokud ji zapálíme, krátce vzplane, ale přirozeně žlutý plamínek rychle zhasne a vlákna se spečou do "kuliček". Spálenina je cítit charakteristickou vůní spálené rohoviny. Pokud zapálíme umělé vlákno, hoří ochotně a jasně, plamen má často zelenou nebo ostře žlutou barvu podle složení, roztavená vlákna mohou odkapávat, spálenina je cítit uměle (např. zápach hořícího igelitu)

4. Dá se spřádat psí srst? A co kočičí?

Spřádat se dá téměř jakákoli srst, otázkou je jak snadno. Podsada (jemná a měkká spodní srst) huňatých plemen se spřádat dá celkem snadno, u kočky jsou obvykle její vlákna příliš krátká, a to i v případě dlouhosrstých plemen. Ta mají totiž obvykle dlouhé pouze svrchní pesíky, krycí srst. Jejich vyčesanou podsadu je proto snazší přimíchat k jinému materiálu s delším vlasem, např. ovčí nebo králičí vlně.

 

BARVENÍ

1. Při vícebarevném barvení se mi barvy slily a vznikla ošklivá hnědá. Kde se stala chyba?

Barev bylo v hrnci příliš, jejich roztoky se slily vzájemně a snadným experimentem ve sklenici zjistíte, že i krásné pestré barvy při smíchání dají špinavě hnědavou barvu. Je třeba barvy nalévat na vlhký česanec opatrně, aby se postupně vsákly a byly absorbovány materiálem a nezůstalo jich příliš mimo česanec.

Náročné je to hlavně u hůře savých materiálů, jakými je bavlna nebo hedvábí.

2. Při barvení Iberií zůstala v hrnci spousta nevyužité barvy a při máchání příze hodně pouštěla. Udělala jsem něco špatně?

Barvy Iberie jsou univerzální, obsahují proto jak pigmenty pro živočišná vlákna, tak ty, které jsou určené pro barvení vláken rostlinných. Podle použitého materiálu se proto vstřebá vždy jen část barvy a nevyužitý zbytek zůstane v roztoku. Nejde o žádnou chybu. Při prvním máchání se také z příze dál vyplavuje nepoužitý pigment, neznamená to nutně, že barva není stabilní. Pokud by ale příze pouštěla i po prvním důkladném vymáchání, nedošlo k dobrému ustálení barvy. Zkuste přízi ponořit do vody s octem (pokud se jedná o živočišné vlákno) nebo se solí (u rostlinného vlákna), případně použít komerční ustalovač barvy.

U speciálních barev na vlnu (např. Ashford, Jaquard) se vstřebá všechen pigment a po barvení zůstane voda čirá.

PLSTÌNÍ

1. Při pokusu o výrobu plstěného mýdla mi rouno ne a nechce splsit. Přitom při praní v pračce plstí ochotně. Co s tím?

Pokud jste to neudělali, zkuste mýdlo obalené rounem vložit nejprve do staré punčochy a teprve pak začít plstění. Tření punčochy pomáhá proces urychlit. Pomoci si můžete také několikerým ponořením připraveného mýdla, omotaného rounem, a fixovaného v punčoše do vařící a poté do studené vody. Jinak nezbývá než trpělivě mydlit.

 

OSTATNÍ

1. Jak odhadnu tloušku jehlic pro pletení?

Univerzální rada je těžká, každý jinak při pletení utahuje a záleží také na zvoleném vzoru. Nejjistější je samozřejmě upletení zkušebního vzorku. Orientačně se dá říct, že tenké jednopramenné příze se pletou na jehlicích 3 - 3,5, příze dvoupramenné na jehlicích 4-5 a příze efektní (nopky, peříčka atd.) na jehlicích ještě silnějších, berte to ale opravdu jen jako přibližné doporučení.