Materiály


Obecně se dají materiály, používané pro předení, rozdělit do tří základních skupin


Živočišná vlákna
Rostlinná vlákna
Umělé materiály
 
 

Živočišná vlákna /výběr nejběžnějších materiálů/


Ovčí vlna
Je zřejmě nejběžnějším materiálem, používaným pro předení. Má řadu vynikajících vlastností - dokáže absorbovat hodně vlhkosti, hřeje v chladu i za mokra, v horku chladí. Na trhu je k dispozici v obrovském výběru, co do síly vlákna, kvality, barevných odstínů, lesku atd. Pro předení jsou nejvhodnější vlákna s délkou alespoň 5 cm


Pro měření kvality vlny existuje několik soustav, trochu jiné v USA, trochu jiné v Evropě a aby se to nepletlo, ještě se dají rozdělit na „staré“ a „nové“. Základním vodítkem je samozřejmě plemeno, ze kterého vlna pochází – i v rámci jednoho plemene však mohou být značné rozdíly v kvalitě rouna. Zjednodušeně se dá říct, že nejdůležitější faktor pro měkkost příze a pro to, jak jemnou přízi lze z daného rouna upříst,  je tloušťka vlákna v mikronech a nejdůležitější pro snadnost předení je průměrná délka vlákna.


Ultrajemné rouno           pod 17,7 mikronů
Jemné                             mezi 17,7 a 22, 04 mikronů
Střední                            mezi 22,04 a 30,99 mikronů
Hrubé                             mezi 31,00 a 36,19 mikronů
Velmi hrubé                    nad 36,19 mikronů


Ultrajemné a jemné rouno se hodí pro nadýchané krajkové věcičky, dětské oblečení atd., na druhou stranu se snáze opotřebuje. Jemné a střední rouno je výborné na halenky a svetry, střední rouno je vhodné na kabátky a ponožky, které se jen tak neprodřou. Rouna silnější než cca 34 mikronů bývají vhodná spíše pro pletení či tkaní koberečků, tašek a jiných předmětů, vyžadujících pevnost a trvanlivost.
Mezi plemena, jejichž vlna se nejčastěji používá pro předení patří Merino a jeho kříženci, plemena Corriedale, Wensleydale, Shetland, Romney a řada dalších. Naproti tomu např. vlna ovcí z našeho domácího plemene Valaška nebo z ovce Romanovské není obvykle pro přízi, určenou pro pletení, dost jemná a hodí se spíše na plstění nebo na přízi pro tkaní koberečků, tašek apod.
 

 Angora


Vlna z králíka angorského, získává se kartáčováním nebo stříháním, jelikož je velice jemná, obvykle se míchá s vlnou nebo s bavlnou pro získání vyšší odolnosti proti opotřebení a pevnosti vlákna. Občas se termín “angora” chybně používá k označení vlny z ovcí nebo koz (svádí k tomu název angorská koza – ta ale poskytuje mohér, nikoli angoru)

Vlákna mají tloušťku 8-15 mic, vlna nejčastěji je bílá, objevují se i další barevné variety, nejznámější plemena angorských králíků jsou anglický, francouzský, saténový, obří. Z jednoho králíka se získá cca 200 - 300 g srsti, z toho je cca 50 - 100 g vysoce kvalitních.


Mohér

Vlna z kozy angorské (což způsobilo nejedno nedorozumění, díky záměně za angoru - vlnu z králíka angorského). Pro mohér jsou typická dlouhá vlákna (120-250 mm), která se pro komerční zpracování často uměle zkracují, s jemností 25-50 mikronů a s typickým leskem. Podobně jako angora se mohér obvykle míchá s vlnou, pro získání vyšší odolnosti. Čistý mohér může být také vnímaný osobami s citlivou pokožkou jako poměrně drsný materiál.

 

Kašmír

Vlna z kašmírských koz. Jeden z nejdražších a nejluxusnějších materiálů, mimořádně měkký a jemný (skutečný kašmír nesmí být silnější než 20 mikronů, obvykle je ještě mnohem jemnější, příze o délce 1000 m může vážit pouhých 35 gramů!). Získává se dodnes ručím vyčesáváním (alespoň ten skutečně kvalitní) a i proto je jeho cena až desetinásobná oproti ovčí vlně. Pro svoji jemnost i cenu se převážně míchá s jemnou ovčí vlnou případně jinými materiály
 

Alpaka

Vlna z lamy alpaky, někdy bývá označována trochu nepřesně pouze jako lama. Zvířata se selektivně šlechtí na jednotné zbarvení - bílé, černé, světle hnědé, hnědé, béžové nebo šedé. Jedna alpaka poskytuje cca 2 kg srsti ročně. Alpaka se, podobně jako ovčí vlna, prodává v rozsáhlé škále jemnosti.

 

Hedvábí

Hedvábí je produktem larvy bource morušového - jde o vlákna kokonu, do kterého se larva zavíjí. Hedvábí se získává rozvinutím kokonu, každý kokon je tvořen jedním vláknem, která má délku až 4 km. Hedvábí je jemné, pevné a lesklé, často se používá pro luxusní příze. Prodává se rovněž ve formě tzv. silk hankies (kapesníčků), viz obr. vpravo. Jde vlastně o rozprostřený kokon, vytvarovaný do čtverce, který se dá spřádat nebo použít pro výrobu koláží, textilních výrobků apod. Oblíbené je také tzv. tussah hedvábí, pocházející z jiného druhu bource, je o něco matnější. Pokud jste milovníky přírody, bude pro vás důležité, že zatímco při získávání klasického hedvábí larva bource hyne, tussah se získává z kokonů, ze kterých se již motýli vylíhli, je proto ekologicky šetrnější. Všechny druhy hedvábí lze snadno barvit barvami, určenými pro živočišná vlákna.

 

Rostlinná vlákna /výběr nejběžnějších materiálů/

Vlákna z cévních svazků lodyh a listů nebo chmýří semen a plodů.

bavlna

Bavlna, nejrozšířenější z přírodních materiálů pro výrobu přízí, se získává z plodů keře bavlníku. Semena jsou opatřená chmýřím, které při jejich dozrání a puknutí tobolky vytvářejí charakteristický chomáč. Bavlna se prodává v řadě přírodních odstínů od bílé až po rezavě načervenalou a také v různé kvalitě. Její předení vyžaduje více cviku, protože vlákno není pružné. Často se míchá s jinými materiály.
 

len

Vlákno se získává ze stonku lnu setého, prastaré textilní rostliny, používané již 7 tisíc let před naším letopočtem. Při přípravě prochází, přesně jako ve filmu o Krtečkovi, máčením, lámáním a česáním. Hrubší vlákna (koudel) se používají na výrobu hrubších přízí a provazů, odpadem je pazdeří. Čistý a bělený len je pevnější než bavlna i vlna a příjemně chladí. Dobře se bělí, hůře se barví.

další vlákna - konopí, kukuřice, sója, kopřiva, bambus, mořské řasy, ramie, rayon

 Z řady dalších rostlin nebo přímo z buněk dřeva (celulózy) mohou být velmi podobným způsobem získávána a zpracovávána vlákna, která se často prodávají pod různými obchodními názvy (soya silk, tencel, lyocell apod.) Podle zpracování mají tato vlákna různou tloušťku a lesk, obecně jsou velmi odolná, pevná a obvykle se dobře barví.


Syntetická vlákna


polyakryl/akryl - vlákno s nízkou hustotou, které lze snadno nadýchat, má texturu jako vlna, nesráží se a snadno se pere
polyamid - vlákno s vysokou odolností vůči trhání a odření, je velmi trvanlivé a snadno vypratelné
polyester - je trvanlivý a odolný vůči mačkání, na rozdíl od předchozích vláken je odolný vůči vysokým teplotám,
viskóza, umělé hedvábí, silon, kevlar a další

Pro předení se tato vlákna často míchají s přírodními materiály a dosahuje se tak efektu, kdy při barvení každá složka česance reaguje s barvou odlišně. Např. barva na živočišné vlákno obarví vlnu, ale syntetické nopky v přízi zůstanou v původních barvách. Takto míchané česance vytvářejí často velmi pěkné a zajímavé tvídové efekty.