Míchání barev a materiálů

 

Míchání materiálů

Jemná vlákna jako psí srst, angora, kašmír a další se obtížně předou, většinou bývají i hodně krátká a proto je výhodně je pro snazší spřádání smíchat s jiným druhem, nejčastěji s kvalitním merinem, někdy také s hedvábím, alpakou a podobně. Někdy také potřebujeme smíchat různé druhy vláken, a již proto, že experimentujeme, nebo protože chceme, aby výsledná příze měla určité vlastnosti. Při tom nám udělá dobrou službu bubnová česačka.

Při sčesávání postupujeme tak, že nejprve sčesáme tenkou vrstvu jednoho materiálu, pak tenkou vrstvu druhého materiálu. Pak zase pokračujeme prvním materiálem a postup střídáme, dokud je možné česat. Potom sejmeme česanec a podélně ho rozdělíme na pruhy. Jednotlivé pruhy rozprostřeme a znovu je postupně sčesáme. Pokud stále není materiál promíchán podle našich potřeb, postup opakujeme.

černé merino a bílá alpaka

černé merino, modré merino hrubší a barvená alpaka

předchozí česanec rozdělený na pruhy

Míchání barev

Při míchání barevných roun postupujeme podobně jako při míchání materiálů. Velmi obsáhle principy míchání barev vysvětluje autorka Deb Menz ve své knize Color in spinning. Několik příkladů na fotografiích objasní základní principy.

Tři barvy rouna, které jsou ve škále barev blízko sebe, sčesané v pruzích dají výslednou přízi s jemným barevným melírem – zde kombinace žluté, oranžové a růžové.

barevné pruhy

česanec

výsledný úplet

Dvě výrazné barvy rouna a jedna dopňková barva sčesané v pruzích vedle sebe dají zajímavě melírovanou přízi – zde kombinace černé, světle hnědé a bílé.

barevné pruhy

česanec

výsledný úplet

Tři různé barvy rouna sčesané v pruzích vedle sebe a stejné barvy sčesané ve vrstvách na sobě dají trochu odlišný česanec a tedy i výslednou přízi – zde kombinace šmolkově modré s tyrkysovou a zeleným melírem.

barevné vrstvy

barevné pruhy

vlevo pruhy, vpravo vrstvy

vlevo pruhy, vpravo vrstvy

Česanec obarvený v pruzích /viz barvení štětcem/ se po navinutí na válec česačky barevně promíchá, protože obvod válce je menší než délka česance. Vznikne tak zajímavý melír.

barvený česanec

česání

hotový česanec

Pomocí barev můžeme také zesvětlovat a ztmavit původní barvu rouna, je ale třeba být opatrný v přidávání tmavé barvy. V tomto konkrétním případě byl ke čtyřem dílům světlezeleného rouna přidán jeden díl černého rouna. Výsledný česanec je již hodně tmavý. Na dalších obrázcích je ukázáno, jak dochází ke změně barvy příze při seskání.

zelené a černé rouno

poměr zelené a černé barvy

sčesávání

původní a výsledná barva

dvojmo skaná příze, různé kombinace černé, melíru a zelené

úplet z jednotlivých kombinací

Míchání barev na česačce lze využít také k záchraně zdánlivě nepovedených experimentů při barvení. Pokud nám vyšel podivný odstín, barvy se slily tak, jak jsme rozhodně neplánovali nebo došlo k nějaké podobné katastrofě, sčesání s jiným odstínem může udělat zázraky. Názorným příkladem je příběh následujícího klubíčka:

začalo svoji kariéru jako jemný černý česanec

při pokusu o odbarvení vznikla podivná zeleň

ale sčesání se zbytkem fialové alpaky...

...z něj udělalo zázračně krásný výtvor "Skotské vřesoviště"

Sčesáním několika vícebarevných česanců můžeme vytvořit přízi o mnohonásobku odstínů, než je množství, kterého dosáhneme klasickým barvením.Pokud sčesáme např. 4 česance, každý barvený třemi barvami, vznikne nám kombinace 12 barev v jednom prameni příze, jestliže seskáme prameny dva, je výsledkem skutečně mnohobarevná příze, která je přitom decentní a nepůsobí křiklavě. Nebo alespoň ne moc :-)

 

 

_____________________________________________________________________

zpět na hlavní rozcestník