PLSTĚNÍ

Plstění je metoda, která využívá zajímavé vlastnosti surové vlny, která když je navlhčená při mechanickém namáhání (tření) a/nebo prudkých změnách teploty tzv. plstí. Vlákna se přitom pevně propletou a z velkého načechraného chomáčku se stane malá hutná placka.

Téměř v každé rodině najdeme příběh překrásného svetru, který omylem zabloudil do pračky a vyšel z ní proměněný v plstěné brnění pro dětského medvídka.

Zatímco ve středověku bylo téhle vlastnosti hojně využíváno pro výrobu plsti, a už na klobouky, plstěné boty nebo jiné výrobky, které měly odolávat počasí i námaze, v moderní době se plstění vlny stalo největší nevýhodou pro její využití pro ruční pletení. Po dlouhá desetiletí vymýšleli výrobci vlněných přízí, jak přírodu obejít a nakonec se jim to také podařilo. Příze v tzv. superwash úpravě už neplstí, dají se prát s ostatními výrobky a nic se jim přitom nestane. Superwash ponožkové příze se staly obrovským hitem.

Jenže...skoro nepozorovaně a poměrně nedávno se stalo hitem také plstění. Jako řada módních vln, i tahle vznikla v Americe a rychle se rozšířila do celého světa. Objevily se desítky anglicky psaných publikací s návody a nápady, plstěné tašky jsou prakticky povinností pro ty, kdo chtějí být "in" a výrobci přízí se spěšně vracejí ke starým postupům a uvádějí na trh novinky s výrazným nápisem bez superwash úpravy. Plstění je totiž skutečně metoda, která umožňuje dát ručnímu tvoření nový rozměr. Mnohdy doslova, protože plstění je jako dělané pro plastickou, trojrozměrnou tvorbu.

 mokré plstění

Je nejjednodušší metodou, pro kterou nejsou třeba žádné speciální nástroje a pomůcky, kromě příze bez superwash úpravy :-) Upleteme výrobek, který chceme plstit (např. tašku) podstatě volněji (cca o 3 čísla jehlic) a asi o 1/3 větší, než pokud bychom plstění neplánovali. Výrobek sešijeme a upravíme do výsledného tvaru. Poté ho vložíme do starého povlaku od polštáře a spolu se starými džínami nebo něčím podobným, co zajistí intenzivnější tření, vložíme do pračky.

Pračku zapneme na ten nejdrastičtější program, který máme v nabídce - praní s vyvářkou je ideální - a necháme proběhnout celý prací cyklus. Pokud si přece jen nejsme jistí nebo chceme v průběhu praní ověřit, jak moc už se nám budoucí výrobek zmenšil, můžeme prací cyklus přerušit a podívat se (pokud nám to pračka umožňuje).

Vlhký, zplstěný předmět vyndáme z pračky, vyrovnáme do požadovaného tvaru (v případě tašky je vhodné ji např. navléknout na krabici stejné velikosti a tvaru, jako má být taška a necháme zcela uschnout. Hotovo. Do tašky můžeme, ale nutně nemusíme, všít podšívku, případně vložit podlážku.

původně to měl být svetr

ale nakonec se z něj stala velká plstěná kabela

kabelka podle Nicky Epstien

upleteme základní "korpus" přišijeme listy a květy, sešijeme všechno boky a připevníme uši a všechno hezky zaplstíme v pračce

"zamokra" lze vyrobit různé tvary

i barevné kombinace

Ještě jednodušší je použití mokrého plstění pro výroby dárkových plstěných mýdel, která nejen hezky vypadají, ale navíc fungují i jako jemný peeling. Pro jejich výrobu potřebujeme kromě mýdla ještě trochu barveného rouna. Mýdlo rounem omotáme nejprve podélně a poté napříč, pozor dáváme hlavně na rohy, ve kterých se rouno rádo shrne a mýdlo pak vykukuje ven.

Když máme mýdlo ovinuté podle našich představ, vložíme ho opatrně do odstřiženého kusu staré dámské punčochy, namočíme a mydlíme a mydlíme a mydlíme... Po chvíli, když rouno částečně zaplstilo, můžeme punčochu sundat a pokračovat v plstění bez ní, tak dlouho, dokud není rouno hezky stejnoměrně zplstěné. Plstěná mýdla jsou hezkým i praktickým dárkem, který může jak provonět prádlo ve skříni, tak může být používaný k mytí.

česanec, mýdlo a punčocha mýdlo ovineme nejprve v jednom směru a pak ve směru kolmém, pozor hlavně na rohy ovinuté mýdlo vložíme do punčochy a "mydlením" zaplstíme

suché plstění

Suché plstění vyžaduje nákup speciální pomůcky - plstící jehly. Tyto jehly mají drobné zářezy, díky kterým při průchodu rounem za ně zachycují a opakovaným propichování rouna dochází k jeho zplstění bez použití vody. Kromě plstící jehly potřebujeme ještě dostatečně vysokou a měkkou podložku, použít se dá např. kus polystyrénu, měkká pěnová guma nebo podobný materiál.

zvířátka patří nejoblíbenější výrobky rybička, vytvořená suchým plstěním populární pavoučci, skvělý dárek pro puberáka co jiné vyrobit plstěním, než ovečku

Suché plstění umožňuje prostorovou tvorbu - pro zvířátka lze použít jako "kostru" dýmkové čističe, které se prodávají za pár korun ve většině trafik.

pro výrobu ovečky potřebujeme plstící jehlu a dýmkové čističe jeden čistič bude kostrou tělíčka další dva poslouží jako nohy ..potom, co je trochu zkrátíme. Vše nyní ovineme rounem a jehlou zaplstíme do výsledného tvaru